Znižajte stroške ogrevanja na minimum

Zopet smo na pragu ogrevalne sezone in mnogi si zagotovo belite glavo z vprašanjem kako vsaj malo privarčevati in znižati astronomske stroške ogrevanja. Zagotovo ste že slišali za toplotne črpalke in v tem času je zagotovo ena najboljših odločitev, ki jih lahko sprejmete, ravno vgradnja toplotne črpalke v vaš dom, ki bo poskrbela za bistveno cenejše in okolju bolj prijazno ogrevanje.

In kaj je tako prepričljivega na toplotni črpalki, da jo vedno več ljudi izbere za primarni vir ogrevanja? Predvsem to, da gre za dolgoročno najcenejši vir ogrevanja. Toplotna črpalka namreč pridobi od 50 pa vse do 80 % vse potrebne energije za ogrevanje iz okolice in to povsem brezplačno, preostanek pa odpade na električno energijo, kar po začetni investiciji predstavlja edini strošek ogrevanja. Znižanje stroškov je sicer odvisno od vrste toplotne črpalke, vira toplote iz okolja in vrste energenta, ki bi ga sicer uporabljali. Najbolj smotrno je zagotovo koriščenje tistega vira toplote, ki je na voljo in ki je najbolj primeren glede na zahteve objekta in vaše investicijske zmožnosti. V kolikor gledamo iz vidika učinkovitosti, je zagotovo najboljša izbira toplotna črpalka, ki za vir toplote uporablja podtalnico, je pa tudi res, da so takšni sistemi toplotnih črpalk hkrati tudi med dražjimi. Toplotne črpalke, ki nasprotno za vir toplote uporabljajo okoliški zrak, pa sicer dosegajo nižja grelna števila, vendar imajo druge prednosti: cenejša izvedba sistema, ni gradbenih ali rudarskih del in ni posebnih dovoljenj. Velja pa tudi, da je naložba najbolj upravičena, če bomo z njo ogrevali in hladili.

Ne glede na vse začetne stroške, je vgradnja toplotne črpalke v vaš dom še vedno vredna razmisleka. Z njo namreč odpade skrb za dobavo goriva, ni potreben rezervoar ali prostor za shranjevanje goriva, ni potreben dimnik itd., hkrati pa je vzdrževanje enostavno in poceni. Začetna investicija se vam povrne v 5 do 7 letih, po tem pa ostane le še strošek za porabljeno električno energijo, ki je znatno manjši od stroška navadnega ogrevanja. In ne pozabite, s takšnim ogrevanjem odločilno vplivamo na zmanjšanje emisij CO2 (do 60 % manj), kar bo nam in našim otrokom zagotovilo življenje v čistejšem okolju.

Dodaj odgovor