Molk moških se je utrjeval skozi zgodovino

Gre pri moški molčečnosti za pomanjkanje zanimanja? Za slabo sposobnost zaznavanja okolice? Strokovnjaki poudarjajo, da je to nagnjenje prirojeno. Dolga stoletja, ko je bil moški lovec in zbiratelj, so zaznamovala njegovo sposobnost molčečnosti in tudi njegovo dedno zasnovo. Nasprotno pa so morale ženske, ki so organizirale družabno življenje in vzgajale otroke, govoriti, znati prisluhniti in pokazati čustva. Pogosto je tako še danes.

Če je to pravi vzrok za molčečnost moških, kot trdijo strokovnjaki, je torej prirojena. Redki zmorejo opisati džunglo svojih čustev tako slikovito kot ženske. Kot razlagajo strokovnjaki, ki proučujejo delovanje možganov, moški govorno niso tako nadarjeni in nimajo enako velikega besednega zaklada. Tudi centri za čustva in govor v možganih niso tako močno povezani kot pri ženskah.

S pravilno taktiko do uspeha

Če znanstveniki opravičujejo moške s tem, kar jim je dala mati narava, to še ni razlog, da jim ženske ne bi poskušale razviti nekaj govornih sposobnosti. Tista, ki svojemu partnerju privošči molk in toliko miru, kot moški misli, da ga potrebuje, ga lahko pripravi tudi do pogovora. Previdno in postopoma lahko preizkusite nekaj znanstveno dokazanih spoznanj:

1. Pohvalite ga: Če ugotovite, da je sam opazil in opravil kakšno koristno delo, ga pohvalite. Pokažite mu veselje in če vam naredi uslugo, se mu prisrčno zahvalite. Prav gotovo ga dovolj dobro poznate, da boste izbrali pravo zahvalo. S priznanjem mu boste pokazali, da ga razumete, in s tem krepili njegov občutek varnosti in zaupanja, zato bo manj omahoval spregovoriti o sebi.
2. Ne očitajte: Če mu boste očitali, da ničesar ne pove sam od sebe in da morate vse izvleči od njega, se bo zaprl vase, ker se bo počutil nesposobnega. Pogovor mu boste močno olajšali, če ga boste začeli z vprašanjem, na katero bo lahko odgovoril pritrdilno.
3. Spremljajte govorico telesa: Bodite pozorni na njegove telesne znake: če ima glavobol ali ga boli tilnik, ga nežno zmasirajte in mu vmes zastavite bolj nevtralna vprašanja: Je bil zrak v sejni sobi tako slab, da imaš glavobol? Gotovo si prenapet zaradi vseh obveznosti, ki si si jih naložil za en dan.
4. Ponovite zanimivo izjavo: Del pripovedi, ki vas še posebno zanima, ponovite. S tem ga boste spodbudili, da bo o dogodku povedal več: Je šef zares poskušal odkriti tvoje načrte, še preden si jih končal?
5. Preusmerite njegovo pozornost: Če pokažete razumevanje do njegovih čustvenih izbruhov, ga boste pomirili, ker ga razumete. Tedaj ga lahko povprašate po podrobnostih: V tistem trenutku si bil gotovo zelo ponosen nase? Le kako si lahko ob takšnih žaljivkah obvladal jezo?
6. Poslušajte ga do konca: Tudi če vas močno srbi jezik, nikoli ne končajte stavka, ki ga pripoveduje, tudi če ste prepričani, da veste, kaj bo sledilo.
7. Sprostite se: Moški, ki se v domačem okolju dobro počutijo, se raje pogovarjajo. Kdaj sta se nazadnje skupaj odpravila na sprehod ali se na kavču stisnila in si ogledala zanimivo oddajo? Ne pozabite, da spremembe in presenečenja prijajo tudi njim.
Ne drezajte vanj z odvečnimi vprašanji, saj pravih odgovorov ne boste dobili na silo. Ženske, ki so sposobne, da se vživijo vanje, bodo imele še največ uspeha z veliko potrpežljivosti in razumevanja.

Dodaj odgovor